skip to main content
(631) 867-3000
Toggle navigation
Home
Our District
About our Community
Administration
Business Office
COVID Information
Data Privacy and Security
District-Wide Safety Plan
Employment
Food Service
Livestream Events
Mission Statement
Plans and Policies
Registration
Student Health Services
Superintendent's Corner
School Board
Board of Education
Contact Us
Meeting Dates
BoardDocs
Budget Information
Past Meeting Livestreams
Presentations
Secured Access
Schools
Albany Avenue Elementary School
Alleghany Avenue Elementary School
Daniel Street Elementary School
Harding Avenue Elementary School
West Gates Elementary School
William Rall Elementary School
Lindenhurst Middle School
Lindenhurst High School
The Lindenhurst Academy
Staff Directory
News & Information
Adult Education
Latest News
Lindy Spotlight
Celebrating Students
LMS Lindy Pride
LHS Charles St. Times
Social Media Directory
Resources
Archived Information
ClassLink
Code of Conduct
Community Backpack
DASA Complaint Forms
Emergency Information Guide
ESSA-Funded Programs Complain Procedures
FOIL Request Form
OWL Teacher Center
Parent Portal
ParentSquare
Parent University
PTA
Public Use of Pool
Request for Paper Report Cards
SCOPE Information
Secured Technology Resources
SEL/Parent Resources
Voter Registration Form
Wall of Heroes Application
Departments
Athletics
Career and Technical Education (CTE)
Dual Language Program Information
English Language Arts
English as a New Language
Facilities
Fine & Performing Arts
Guidance
Health & Physical Education
Instructional Technology
Library Media Centers
Mathematics
MCJROTC
PPS & Special Education
School Support
Science
Social Studies
Transportation
World Languages
Calendars
Main Calendar
Albany Avenue
Alleghany Avenue
Board of Education
Daniel Street
District
Harding Avenue
High School
Middle School
West Gates
William Rall
2023-24 Calendar Summary
2023-24 Calendar & Directory
Monthly Athletics Calendar
Lindenhurst School District Logo
Staff Directory
Show Contact Info
Hide Contact Info
High School
Administration Office
Principal
Dr. Candice Brodie
Assistant Principal
Dr. Matthew Boccanfuso
Joseph Crifo
Dr. Daniel Noviello
Daniel Royle
Nancy Scaccia
(Academy)
Instructional Staff
English Language Arts
Samantha Berry
(English)
Richard Ferrara
(English w/ Coleen Winick)
Andrea Floresta
(English)
Sean Fox
(English)
Kristen Heyer
(English)
Dina Hughes
(English w/ Lilia Martinez)
Robert Jantzen
(English)
Michelle Kannavos
(English)
Ethan LaStella
(English)
Christopher Lynam
(English)
Jesse Martin
(English)
Michelle Partridge
(English w/ Gina Dragotta)
John Savastano
(English w/ Heba Samaan)
Edward Sciandra
(English)
Michael Seaman
(English w/Sylwia Hulewicz)
Jennifer Stamatiades
(English)
Caroline Zvonik
(English w/ Michelle Macaluso)
Fine & Performing Arts
Tara Biscardi
(Art)
Carmela Bode
(Art)
Carmine Carnevale
(Art)
Annejeannine Cuozzo
(Art)
Kristin Lombardo
(Music)
Kristine Lyons
(Dance)
Jillian Mackiewicz
(Art)
John McLendon
(Music)
Kevin Pike
(Music)
Charles Pramnieks
(Music)
Danielle Rettaliata
(Art)
Phil Ricciardi
Kyla Zitti
(Art)
Health & Physical Education
Charles Brostowski
(Phys. Ed.)
Janine Cheskay
(Phys. Ed.)
Michael Cheskay
(Phys. Ed.)
James Cundari
(Health)
Paul Digiulio
(Health)
Ronald Frole
(Phys. Ed.)
Christine Kollarik
(Phys. Ed.)
William McGroary
(Health)
Nicole Napoli
(Phys Ed)
Edward Pearson
(Phys. Ed.)
Diane Pollard
(Phys. Ed.)
Language
Lilibeth Bonilla
(World Languages )
James Branker
(ENL)
Ellen Brewi
(World Language)
Andre Dattero
(World Languages )
Gina Dragotta
(ENL w/ Michelle Partridge)
Kathryn Freaney
(World Languages )
Jennifer Henriquez
(World Languages )
Sylwia Hulewicz
(ENL)
Jennifer Karpoich
(World Languages )
Jennifer Keller
(World Languages )
Hayley Lowder
(World Languages/ENL)
Lilia Martinez
(ENL w/ Dina Hughes)
Jannette Milian
(World Language)
Marissa Miller
(World Languages)
Erin Randazzo
(World Languages )
Tara Roll
(World Languages)
Jaclyn Sadiker
(World Languages)
Heba Samaan
(ENL)
Pasquale Vavalle
(World Languages )
Jennifer Vona
(World Languages )
Mindy Wald
(World Languages)
Lilia Weathers
(ENL)
Library
Jennifer Kelly
(Library Media Specialist)
Kelly Ricotta
(Library Media Specialist)
Mathematics
Kristy Aurigemma
(Math)
Iwona Catanzaro
(Math)
Brian Cohen
(Math)
Michael Cucciniello
(Math)
Justine Duncovich
(Math)
James Ehrhardt
(Math)
Katarzyna Kalinowski
(Math)
Jennifer Ketcham
(Math)
Gloria Marcia
(Math)
Amanda Martin
(Math)
Joseph Martinez
(Math)
Alexia Miustakas
(Math)
Charlene Muro
(Math)
Daniel Perez
(Math)
Heidi Ruggiero
(Math w/ Domenick Palmeri)
Megan Scharf
(Math)
Rebecca Sereno
(Math)
Richard Sikorsky
(Math)
Christa Zafonte
(Math)
Joseph Zerbo
(Math w/ Carol Frederico)
MCJROTC
Christine Glynn
(JROTC)
Jose Mercado
(JROTC)
Reading
Cynthia Pikoulas
(Reading)
Science
Danielle Anzalone
(Science)
Danielle Bottachiari
(Science)
Michael Castellano
(Science)
Cayley Casto
(Science)
Nora Cherry
(Science)
Gavin Costanzo
(Science)
Sarah Ferry
(Science)
Roseann Geiger
(Science)
James Guthke
(Science)
John Halloran
(Science)
Catherine Katsionis
(Science)
Michael McGuire
(Science)
Robert Moltisanti
(Science)
Debra Pastore
(Science)
Michael Polochak
(Science)
Roberta Ross
(Science)
Victoria Ryan
(Science)
Christine Sanfratello
(Science)
Michael Smith
(Science)
Colleen Van Tassel
(Science)
Nicole Ver Straten
(Science)
Lauren Wilbert
(Science)
Social Studies
Bernadette Camberdella
(Social Studies w/ Diane Nemeth)
Adam Creglia
(Social Studies)
Ryan Curtis
(Social Studies)
Michael DiTomasso
(Social Studies)
Christine Finder
(Social Studies)
Gregory Flynn
(Social Studies w/ Susan Chandler)
Timothy Henderson
(Social Studies)
Alan Keilitz
(Social Studies)
Michelle Kreppein
(Social Studies)
Eleni Markoutsakis
(Social Studies)
Thomas McCandless
(Social Studies w/ Robert DeGeronimo)
Margaret Melody
(Social Studies)
Michael Pastore
(Social Studies)
Damon Sinicropi
(Social Studies)
Joseph Snyder
(Social Studies)
Malgorzata Steeneck
(Social Studies)
Jeannette Wolters-Lennon
(Social Studies)
Special Education
Lisa Ancona-Zaino
(Special Education)
Christie Benedict
(Special Education)
Sheryl Cambria
(Special Education)
Susan Chandler
(Special Education)
Robert Degeronimo
(Special Education)
Kate Estevez
(Special Education)
Kristy Evans
(Special Education)
Carol Frederico
(Special Education)
Lynnette Gentile
(Special Education)
Christine Hartman
(Special Education)
Michelle Macaluso
(Special Education)
Sara McGuire
(Special Education)
Kristen Moore
(Special Education)
Diane Nemeth
(Special Education)
Laurie Ott
(Special Education)
Dominick Palmeri
(Special Education)
Thomas Walcott
(Special Education)
Deborah Winans
(Special Education)
Coleen Winick
(Special Education)
Career & Technical Education
Business Teachers
Kevin Cullen
(Business Teacher)
Daniel Fressle
(Business Teacher)
Nicholas Lombardo
(Business)
Regina Murnane
(Business Teacher)
Joanne Williams
(Business Teacher)
Computer Sciences
Glenn Habibi
(Computer Sciences)
Family & Consumer Sciences
Stefana Lipari
(FACS)
Toni Pastore
(FACS)
Heather Reismiller
(FACS)
Gillian Sutera
(FACS)
Technology
Dennis Alton
(Technology)
Frank LoCascio
(Technology)
Nicholas Lombardo
(Business Teacher)
Angelo Santoro
(Technology)
George Zembryzycki
(Technology)
Guidance Office
Guidance Staff
Ydaline Bautista
(Guidance)
Jamie Carey
(Guidance)
Sondra Cooperstein
(Guidance)
Shannon Heaney
(Guidance)
Allison Hocoluk
(Guidance)
Leslie Levy
(Guidance)
John Rossillo
(Guidance)
Joseph VanRoten
Christina Walsh
(Guidance)
Matthew Ward
(Guidance)
Support Staff
Occupational Therapy
Suzanne Carideo
(OT)
Priority Substitutes
Maureen Cunningham
Meghan Dambeck
Christine Hartman
Jonathan Solorzano
Patricia Yule
Psychologists
Vicki Keyes
(Psychologist)
Joel Levine
(Psychologist )
Samantha Nieforth
(Psychologist)
Social Workers
Cynthia Agals
(Social Worker)
Mellian Lafleur
(Social Worker)
Deborah Salitsky-Stein
(Social Worker)
Debbie Tarantino
(Social Workers)
Speech
William Schutt
(Speech)
Our Schools/Buildings
Albany Avenue
Alleghany Avenue
Board of Education
Daniel Street
District Administration
Harding Avenue
High School
Lindenhurst Academy
Middle School
West Gates Avenue
William Rall
w7